Conferința Națională ASNER 2023

A 14-a Conferință Națională de Neurofiziologie Clinică ASNER va avea loc la Târgu Mureș.

27-29 octombrie 2023

Locatie:

Centrul UNiX din cadrul UMFST George Emil Palade Târgu Mureș

Adresă: Strada Victor Babeș 15, Târgu Mureș, România
Telefon: +40 265 215 551

Comitet de organizare ASNER:

Dr. Tudor Lupescu
Conf. Dr. Ioana Mindruta
Assoc. Prof. Dr. Mihai Moldovan
Dr. Ana Cobzaru
Dr. Ionela Codita

Comitet de organizare locală:

Prof. Dr. Rodica Bălașa
Conf. Dr. Anca Motataian
Conf. Dr. Adina Stoian

Program preliminar:

27th of  October – Friday

12.00 Welcome buffet

13.00 Opening remarks

13.10 – 16.00 EMG practical workshop  Chairs Tudor Lupescu, Pascal Proot

Pascal Proot – Electrophysiology in CIDP and CIDP-mimicks

Pascal Proot – Practical demonstration: Single Fiber EMG

13.10 – 16.00 EEG practical workshop – Chairs Daniel Fabo, Dana Craiu, Ioana Mindruta,

Case discussions on Ictal EEG patterns and how do we interpret – advanced learning session:

-Andrei Daneasa – temporal plus or pseudotemporal lobe seizures – ictal patterns

-Johanna Szabo – Ictal EEG pattern and semiology correlates

-Sofia Sokolov – Ictal painful symptoms and EEG correlates

-Sandra Munteanu – Ictal EEG patterns during sleep

-Horia Chirila – EEG quiz – 30 min

Sanda Petruțiu, Valentin Moroșanu – temporal lobe cases – ictal patterns

Adina Stoian, Claudia Banescu, Valentin Morosan, Rodica Balasa – Pathogenic variant of the PACS2 gene in an adult patient with infantile epileptic encephalopathy with autosomal dominant transmission – EEG aspects and general considerations.

Cristina Ghita, Irina Oane, Ioana Mindruta – Ictal autonomic symptoms and videoEEG correlates

16.00 – 16.30 Coffee break

16.30 – 19.30  EEG/EMG plenary session – basic lectures

George Pescaru, Dana Craiu – Aspecte EEG legate de varsta

Irina Oane – Lennox Gastaut Syndrome in adult patients

Atrofia musculară spinală 1

Tudor Lupescu – Cum folosim rezultatele experientei clinice cu Nusinersen in tratarea pacientilor nostri?

Anca Motataianu – Abordarea clinica  a atrofiei musculare spinale

Atrofia musculară spinală 2

Crisanda Vîlciu – Beneficii clinice si provocări in managementul pacienților AMS adulți

Crisanda Vilciu, Oana Mihalache – Miastenia gravis – tipare electrofiziologice si abordare terapeutica

28th of October – Saturday

9.00 – 11.00 EMG and Intraop. monitoring plenary session

Tudor Lupescu – EMG

Dorin Bica – Neurofiziologie intraoperatorie

Zoltan Zsigmund Maior –  Monitorizarea intraoperatorie în chirurgia tumorilor cerebrale

Ionela Codiță – Monitorizarea intraoperatorie în chirurgia spinala

11.00-11.30 Coffee break

11.30 – 13.30 EEG plenary session – sesiune în limba engleză

Anita Kamondi – Epilepsy and epileptiform activity in neurodegenerative diseases

Daniel Fabo – Ictal EEG and seizure semiology – electro-clinical correlations in adult patients

Dana Craiu, Carmen Sandu, Cristina Pomeran, Alice Dica, Iuliu Bacos-Cosma, Diana Barca – Electroclinical patterns in pediatric epilepsy syndromes – the context matters

Ioana Mindruta – Simultaneous scalp and intracranial ictal EEG recordings – what do we learn from?

13.30 – 15.30 Lunch

15.30 – 16.00 Use of Immunoglobulins in neurological disorders

16 – 17.30 online presentations in plenary session from Toronto

Vera Bril – Electrophysiology of NMJ disorders (Myasthenia Gravis)

Hans Katzberg – Electrophysiology of inflammatory neuropathies

17.30 – 17.45 Coffee Break

17.45 – 18,15 Anca Motataianu – Botulinum toxin in neurological disorders

18.15 – 19.15  Sesiune prezentari EMG

Roxana Toader – Neuronopatiile senzitive – diagnostic si etiologie

Maria Balea – Evaluation of a difficult case

Nicu Draghici – Diagnostic approach to lower limbs neuropathy

29th of October – Sunday

9:00-11:00 Varia in plenary session:

Maria Magdalena Matei, Dan Suiaga, Sorin Tarnoveanu, Oana Tarta Arsene – Neuromonitorizare intraoperatorie – particularitati ale potentialelor  evocate motorii (exemplificate cu un caz clinic):

Maria Magdalena Matei, Andrei Daneasa, Sergiu Stoica, Oana Tarta Arsene  – Chirurgia epilepsiei, optiune terapeutica pentru epilepsiile cu mutatia NPRL3 la copil?

Laura Craciun – Patternuri ictale in statusul epileptic non convulsivant

Sanda Petrutiu, Valentin Moroșanu -Crizele epileptice acute simptomatice

A. Moțățăianu- Spectrul clinic și electrofiziologic al distrofiilor musculare la adult

A. Moțățăianu- Neuropatii demielinizante autoimune: o provocare diagnostică

Florentina Ghitescu, Clara Resit, Tudor Lupescu Mihai Moldovan – Un caz de hiperexcitabilitate periferică și centrală

A. Stoian, Rodica Balasa – EMG, sometimes a clue for an unexpected disease

11.30 – 12.00 Feedback, detalii organizatorice, inchiderea lucrarilor

Updated 08-10-2023

Taxa de participare:

Ca în ficare an, ANSER oferă taxe de participare avantajoase pentru membri și rezidenți.

550 RON primar specialist / nemembru ASNER
350 RON primar/specialist membru ASNER
250 RON rezident nemembru ASNER
150 RON rezident membru ASNER

Cotizația anuală:

Pentru informații despre taxa anuală de membru ASNER accesati AICI.

Înregistrare:

Toate locurile disponibile au fost ocupate. Inregistrarea electronica nu mai este posibila.

Secretariatul organizatoric:

Secretariatul care rezolvă toate problemele legate de evidenta plații taxei de participare, locul de desfasurare al evenimentului, cazarea participantilor si alte detalii organizatorice este asigurat de firma LOGOS CONSULT:

Venita Doana

Numar telefon: 0724.289.238
e-mail: office@logosconsult.eu

Parteneri:

Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu Mureș

Societatea de Neurologie din România

Sponsori:

Ewopharma, Ipsen, Astra Zeneca
Takeda, UCB, Roche, Desitin
Sunwave, Terapia, Alfasigma, Naturpharma, Liamed, Hellimed

Conferința Națională ASNER 2022

A 13-a Conferință Națională ASNER va avea loc la București.

Data:

21- 23 octombrie 2022

Locația:

Enayati Medical City, Șoseaua Gheorghe Ionescu Sisești 8A, București 013812, Romania

Comitet de organizare:

Dr. Tudor Lupescu
Dr. Ioana Mindruta
Dr. Mihai Moldovan
Dr. Ana Cobzaru
Dr. Ionela Codita

Taxa de participare:

Ca în ficare an, ANSER oferă taxe de participare avantajoase pentru membri și rezidenți.

400 RON primar/specialist membru ASNER
600 RON primar specialist / nemembru ASNER
200 RON rezident membru ASNER
300 RON rezident nemembru ASNER

Cotizația anuală:

Pentru informații despre taxa anuală de membru ASNER accesati AICI.

Secretariatul organizatoric:

Secretariatul care rezolvă toate problemele legate de evidenta plații taxei de participare, locul de desfasurare al evenimentului, cazarea participantilor si alte detalii organizatorice este asigurat de firma LOGOS CONSULT:

Venita Doana

Numar telefon: 0724.289.238
e-mail: office@logosconsult.eu

Înregistrare:

Înregistrările nu mai sunt posibile.

Programul preliminar:

Vineri, 21 octombrie

12 – 12.40 Înscriere

12.40 – 13.00 Cuvânt introductiv. Gazdele noastre – Spitalul Enayati Medical City

13.00 – 16.00 Sesiune 1 – EMG1

Tratamentul intratecal în atrofia musculară spinală – Tudor Lupescu

Mai avem nevoie de EMG cantitativ – Cristian Krarup (Danemarca)

Scanning-ul neurofiziologic motor (MScan) – Mihai Moldovan

Sdr miastenice congenitale- tehnici electrofiziologice particulare (SF EMG) – Mihaela Axente

Neuropatia diabetica – Nicolae Grecu

16.00-16.20 Pauză

16.20 – 19.00 Sesiune 2 – Monitorizare intraoperatorie
Metode de monitorizare intraoperatorie în patologia medulară (unda D, RBC, mapping radicular) – Dan Filip
Cazuri comentat de chirurgie spinală – valoarea monitorizării intraoperatorii – Ionela Codiță
Experiența Clincii Monza în chirurgia spinala – Dorin Bica
Electrostimularea cortico-subcorticala in tumori cerebrale din arii elocvente – L. Craciun
Tranziția copilului cu Distrofie Musculară Duchenne către vârsta adultă – perspectiva neurologului pediatru – Diana Epure

Sâmbătă, 22 octombrie

9.00 – 11.15 Sesiune 3 – Plenara
Neuropatii demielinizante cronice – Christian Krarup (Danemarca)

Neuropatia legată de utilizarea recreationala de protoxid de azot – Corinne Pottier (Franța)

EMG in poliradiculonevrite – Cristina Panea

11.15 – 11.30 Pauză

11.30 – 13.30 Sesiune 4 – EEG 1
Inregistrare simultane scalp – EEG inracranian la pacienții cu epilepsie farmacorezistenta – Andrei Barborica
Electrofiziologia retelei insula – cingulate explorată, prin SEEG – Irina Oane
EEG postoperator după chirurgia epilepsiei – valoare predictiva în estimarea pe termen lung a controlului crizelor – Andrei Daneasa

13.30 – 14.30 Prânz

14.30 – 16.30 Sesiune 5 – EEG2
Ce trebuie să știe un neurolog generalist despre EEG – indicații, interpretarea concluziilor – Patricia Ioan
EEG are valoare predictivă pentru farmacorezistență? – Cristian Teodorescu
Variante normale și activitate epileptiformă minima – risc de “suprainterpretare” a EEG liminal epileptiform activity – Stefana Spatariu
Semiologia crizelor epileptice – glosar de termeni actualizat – raționament electroclinic – Cristina Ghita
Tranziția în epilepsie – perspective curente și de viitor – Eugenia Roza

16.30 – 16.45 Pauză

16.45 – 19.00 Sesiune 6 – EMG2

Sindromul Andersen Tawil diagnosticat prin tehnici electrofiziologice – long test si short test – Mihaela Axente
Nevralgie paroxistica cu localizare rara – Mircea Moldovan
Acuratețea diagnostică a scalelor clinice în sindromul de tunel carpian asociat polineuropatiei diabetic – Nicu Drăghici
Plexopatiile după radioterapie – Roxana Toader
Sindromul de canal carpian – explorarea neurofiziologica in cazuri limita – Vasile Țibre

Duminică, 23 octombrie

9.00 – 11.15 Sesiune 7
Aspecte practice in electromiografie – Tudor Lupescu
Leziuni de nerv sciatic – Roxana Zugravu
Rolul ultrasonografiei neuromusculare in diagnosticul neuropatiilor mediate imun – Nicolae Grecu
Un caz atipic de polineuropatie inflamatorie cronică demielinizantă – Georgiana Anca Vulpoi

11.15 – 11.30 Pauză

11.30 – 13.30 Sesiune 8
Avantaje ale abordării multimodale în monitorizarea intraoperatorie neurofiziologică a tumorilor intracraniene și medulare – Ovidiu Banea
Ganglionul pterigopalatin și soliștii în durerea craniofaciala – Jean Ciurea, Tatiana Ciurea, Catalin Cosma
Evaluarea neurofiziologică cu potențiale evocate auditive (P50, N100, P300) și HD-EEG a tratamentului cu RTMS la pacienți cu schizofrenie și halucinații auditive verbale – Ovidiu Banea

13.30 Discuții, feed-back, Încheierea lucrărilor

Sponsori

1 2 3 8